Haberler Videolar Marşlar Şehidlerimiz İz Bırakanlar Komutanlarımız Rus Vahşeti Şehadet Tutkusu Söyleşiler Davet Tefsir ve Hadis
01-08-2012 13:26 tarihinde eklendi
RUSYA NIN İNANÇ TABLOSU
Son yedi yılda Rusya'da insanların din ve inanç ile olan ilişkilerinde nasıl bir değişim oldu? "İnançlı"lar, ateistler hangi oranda arttı azaldı? Bu soruların cevabı, uluslararası araştırma kuruluşu Gallup'un önderliğinde yapılan bir anketle bulundu.

Son yedi yılda Rusya'da insanların din ve inanç ile olan ilişkilerinde nasıl bir değişim oldu? "İnançlı"lar, ateistler hangi oranda arttı azaldı? Bu soruların cevabı, uluslararası araştırma kuruluşu Gallup'un önderliğinde yapılan bir anketle bulundu. İşte ayrıntılar:

Rusya'nın Sesi Radyosu'nun verdiği habere göre, Gallup International/WIN uzmanlarıyla Rusya araştırma holdingi Romir, 2012 yılının ilk yarısında dünyanın en büyük 57 ülkesinde (toplam olarak dünya nüfusunun %70’ini kaplayan ülkeler) 50 bin kişi üzerinde bir anket gerçekleştirdi. Yapılan araştırmaya göre, geçtiğimiz yedi yıl içinde kendisini dindar olarak gören insanların sayısı %66’dan %59’a düştü. Ankete katılanların 13%’ü kendini ateist olarak görüyor, %23’lük bir kesim ise dindar olmadığını söylüyor, yani Tanrı’ya ya da yüksek güçlere inanıyor, ancak kendisini herhangi bir kilise ya da dinle özdeşleştirmiyor, dini bayramlara derinden saygı duymuyor ve dini ayinlere katılmıyorlar.

Haberin devamı şöyle:

"Rusya’da ise aynı anketin yapıldığı tarihten sonraki yedi yıl içinde dini inancı olan Rusyalıların göstergelerinde 2%’lik bir azalma oldu. Ateizm göstergeleri ise bir o kadar yükseldi. Bugün Rusya’da ateistlerin oranı (%6 ) dünya ortalamasına göre iki kat daha az. Buna rağmen dini inancı olan insanların sayısı dünya ortalamasında, 55%’lik bir paya sahip. Kendisini dindar görmeyen insanların sayısı (26%) ise dünya ortalamasının biraz üzerinde.

Gallup’un verilerine göre en fazla dini inançlı insan sayısı Ermenistan, Gürcistan, Makedonya, Peru ve Romanya vatandaşları arasında. Dini inançlı insan sayısının en az olduğu ülkeler ise Çin, Japonya ve Çek Cumhuriyeti. En fazla ateist oranına sahip ülkeler arasında ise ekonomik olarak refah ülkeler bulunuyor. Örneğin, Japonya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Hollanda, Avusturya, Avusturalya ve Çin. Bu ülkelerde ateistlerin oranı (47%) neredeyse nüfusun yarısına denk geliyor. Ateist oranı dünya ortalamasının 1,5 kat üstünde olan yedi ülke daha mevcut. Bunlar; Kanada, İspanya, İsviçre, Hong Kong, İsveç, Belçika. Bu ülkelerin tüm dünyanın en zengin ülkeler kulübünün üyesi."

Paylaşım
Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
RUSLAR CAMİYi BASTI 500 GÖZALTI 24-7-2013 tarihinde eklendi
HALK KAİROVDAN ALMANYA YA KAÇIYOR.. 24-7-2013 tarihinde eklendi
KAFKASYA DA KAN AKMAYA DEVAM EDİYOR 18-7-2013 tarihinde eklendi
URUS MARTAN DA MAYIN PATLADI 15-7-2013 tarihinde eklendi
İNGUŞETYA DA ÇATIŞMA ŞEHİTLER VAR 15-7-2013 tarihinde eklendi
MÜCAHİT CENAZELERİ AİLELERİNE VERİLMEYECEK 15-7-2013 tarihinde eklendi
YEVKUROV; ÇEÇEN KAMPINI BOŞALTIN... 14-7-2013 tarihinde eklendi
RUSYA DEV ASKERİ TATBİKAT YAPIYOR 14-7-2013 tarihinde eklendi
NALÇIK TA 3 ŞEHİT VAR 12-7-2013 tarihinde eklendi
ÇEÇEN COHAR, SUÇLAMALARI REDDETTİ 11-7-2013 tarihinde eklendi
SICAK GÜNDEM
Künye Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfam Yap Rss - Xml Siteme Ekle İletişim
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
2011
© Alkavkaz
Kodlama : Networkbil.net